YOLİSLAM......

islami paylaşımlar, şiirler, islami yazı.......
 
AnasayfaAnasayfa  PortalPortal  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yap  

Paylaş | 
 

 Edebi Mesaj Kur'an-ı Kerim...

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
SevdaLinka
Moderateur
Moderateur
avatar

Mesaj Sayısı : 169
Yaş : 32
Kayıt tarihi : 16/02/08

MesajKonu: Edebi Mesaj Kur'an-ı Kerim...   Ptsi Şub. 18, 2008 6:47 am

Miladi yedinci asrın başları.Hz. İsa'nın mesajının üzerinden altı asır geçmiş.İnsanlık fetret dönemini yaşıyor.Fıtraten inanma ihtiyacı üzere yaratılan insanların çoğu;neye , nasıl innacakları konusunda çeşitli yanlış yollara sapmışlar.Kendi elleriyle yaptıkları bir takım putlardan medet umacak duruma düşmüşler,onlara tapmışlar.Özellikle merkezi Arabistan da yaşayan insanların durumu içler acısı.Okur yazar nispetinin yok denecek ölçüde az olduğu ,kitaptan,ilimden yoksun olan bu bölge halkı bütün dünyayı saran cehalet bulutlarından en fazla etkilenen bir toplum halinde,hak ve hukuk kavramlarından yoksun bir şekilde varlığını sürdürme çabasında.Öyle ki,zayıflar eziliyor,insanlar köle diye eşya gibi alınıp satılıyor.Kadınlar insan yerine konulmuyor,hor görülüyor,yeni doğan kız çocuklarından utanılıyor.Hatta bazı kabilelerde bu günahsız yavrulardan kurtulmak için bu körpe dimağlar diri diri toprağa gömülüyor.Cehalet bulutlarının zifiri karanlığında merhamet duygularından yoksunlaşan toplumdan bu çirkin işe karşı herhangi bir tepki de gelmiyor.Güçlüler zayıfları insafsızca eziyor,haksızlık ve zülum her tarafta kol geziyor.Merhum Mehmet Akif'in ifadesiyle;
"Sırtlanları geçmiş beşer yırtıcılıkta,
Dişsiz mi bir insan onu kardeşleri yiyiyor...."
Dünyayı bu karanlıktan kurtaracak bir nur,insanlığı doğru yola götürecek bir önder bekleniyor.
İşte böyle bir ortamda Cenab-ı Hakk,yaklaşık 609-610 yıllarında ,Hz. Muhammed(sav) vasıtasıyla insanlığı kurtaracak son mesajını gönderiyor.Mekke'nin beş km.kuzeyinde Nur dağı üzerinde Hira mağarasında başlayan bu mesaj 23 yıllık bir süre içerisinde tamalanıyor.
Kur'an'da anlatılanların tamamı insanları doğruya(hakka)yöneltmeyi ve onu yanlıştan (baıldan)alıkoymayı amaçlar.O kendisine inanan ve bu inancın gereği olarak Kur'an-ı bir yaşam biçimi olarak benimseyenleri en doğruya iletecek yegane kitaptır.Yüce ALLAH bu husuta şöyle buyuruyor;
"Kuşkusuz bu Kur'an, insanı en doğru yola iletir, iyi işler yapan müminlere kendileri için büyük ecir olduğunu müjdeler " (İsra 17-9)
Kur'an'ın bu hidayatinden vebu müjdesinden yararlanabilmek için de kuşkusuz O'nun , insanlar tarafından okunması , anlaşılması ve sonuç itibarıyle de yaşanması gerekmektedir.

Fatiha suresi;
Alimler Fatiha Suresi'nin nüzul tarihi hakkında ihtilafa düşmüşlerdir.Alimlerin çoğu sure'nin Mekke'de indiğini söylemiştir.Ayrıca bu sure'nin bir defa Mekke bir defada Medine'de olmak üzere iki defa indiği ve bunun sebebinin de ,sure'nin şeref ve faziletine dikkat çekmek olduğundandır.

Amacı ,bu sure Kur 'an-ı Kerim'e bir söz olarak indirilmiştir.
"Rahman ve Rahim olan ALLAH 'ın adıyla.Alemlerin Rabb'i olan ALLAH 'a hamd olsun O, Rahman ve Rahimdir.Din gününün sahibidir."
Sure ALLAH 'ın adını anarak ve başka hiç bir varlıkta bulunmayıp sadece ALLAH 'a mahsus sıfatlarıyla O'na övgüyle başlamıştır, devamında ;
"Ancak sana kulluk eder .Ancak senden yardım dileniriz."
Bu ifadede ,ALLAH 'tan başka ibadete müstehak bir mabud olmadığını ve ondan başka hiç bir kimseden herhangi bir yardımın söz konusu olmadığını ikrar vardır.
Daha sonrada ;
"Bizi doğru yola ilet. nimet verdiğin kimselerin yoluna,kendilerine gazab edilmiş olanların ve sapmışların yoluna değil." (Ya Rabbi)
İstenilen bera'etül-istihlal işte bu ifadedir.Çünki bu ayetler,Kur'an'ın indirilmesinden maksadın insanlara; hiç bir eğrilik ve sapma olmayan hükümleri içeren,ALLAH tarafındandaha önce gönderilmiş şeriatlerde insanlar tarafından bozulan hükümleri düzelten yeni bir dinin ortaya konulmasını işaret etmektedir.
Şüphesiz Fatiha Suresi ile yapılan başlangıç,Kur'an'dan önceki hiç bir kitapta yoktur ve hiç bir kitap böyle başlamamıştır.
Kur'an'dan sonra ki eserlerce uygulanan bir örnek,izlenen bir adet olmuştur ki ; bu da Fatiha Suresinin fazilet ve üstünlüğüne ve tertibinin güzelliğine delil olarak yeter.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Edebi Mesaj Kur'an-ı Kerim...
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kur'an'ı Kerim'de geçen resuller ve geçtiği ayetler
» DOSTA MESAJ VAR
» OLAY ÇEVRESİNDE OLUŞAN EDEBİ METİNLER
» cankana mesaj

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
YOLİSLAM...... :: KURAN VE EFENDİMİZ (sallallahualeyhivesellem)... :: Kuran-ı Kerimi Anlamak-
Buraya geçin: